فصلنامه دوچرخه و طبیعت - مگ لند
0

شروع فعالیت :

1394

تعداد شماره ها :

7 شماره

استان فعالیت :

تهران

وب سایت :

www.docharkhehMag.ir

مختصری درباره نشریه

امروزه رسانه‌ها نقش انکارناپذیری در پیش‌برد اهداف خرد و کلان جوامع دارند و هر محیط حقیقی اعم از سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و ورزشی نیازمند رسانه‌ای پویا و تخصصی است تا به تبیین و تثبیت اهداف خود بپردازد. دنیای مدرن به‌ویژه جوامع غربی با آگاهی از قدرت بی‌زوال و بی‌مانند رسانه‌ها، پیوسته به سرمایه‌گذاری‌های هنگفت و غیر قابل تصور در این عرصه مبادرت می‌ورزند و از این رهگذار در کلان‌ترین سیاست‌های کشور خود دخالت می‌کنند. موارد بسیاری از قدرت‌نمایی‌هایی رسانه‌ای موجود است که یک رسانه مستقل ضمن استیضاح غیر رسمی مسئولان به بررسی پاره‌ای از ناکامی‌های ملی پرداخته و در مرتفع کردن آن‌ها کوشیده‌ است. هرچند در دهه‌های اخیر، در کشور ما نیز اهمیت رسانه‌ها روز به روز آشکارتر شده و بسیاری از صاحب ‌منصبان و نهادهای حقوقی و نیز افراد حقیقی در پی دستیابی به تریبونی برآمده‌اند تا به ایفای نقش تاریخی خود بپردازند. در این میان، رسانه‌های مکتوب از جایگاه منحصر به فردی برخوردارند؛ زیرا رسانه‌های مجازی و شبکه‌های اجتماعی از وثوق کامل برخوردار نیستند و رسانه‌های دیداری و شنیداری نیز تحت نفوذ مستقیم دولت قرار دارند. اگر پیچیدگی‌های اخذ مجوز، عبور از فیلترهای چندلایه اطلاعاتی و امنیتی، هزینه سرسام‌آور و پرنوسان کاغذ و بسیاری از موارد دیگر را در نظر بگیریم، آن‌گاه متوجه می‌شویم که چرا جراید مکتوب کشور هنوز هم قابل اعتمادترین رسانه‌ها شناخته می‌شوند.
با امعان نظر به حقایق فوق، وجود نشریه‌ای مستقل و تخصصی برای محیط زیست و ورزش دوچرخه‌سواری کشور امری ضروری و بدیهی به نظر می‌رسید. نشریه‌ای که با اتکا به آن بتوان امید داشت که دوچرخه‌سواری و طبیعت‌گردی از یک مقوله صرفاً ورزشی و تفریحی به یک فرهنگ عمومی و هنجار اجتماعی تبدیل شوند. نشریه‌ای که به عنوان تریبون چندسویه فدراسیون دوچرخه‌سواری، سازمان محیط زیست و نیز علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری و طبیعت‌گردی عمل کند و با تمیز سره از ناسره نقش تاریخی خود را به عنوان رسانه‌ای مستقل و تخصصی در این حوزه ایفا کند. این ضرورت اجتناب‌ناپذیر البته با تلاش‌هایی برای انتشار مجلاتی تخصصی در این عرصه جلوه‌گر شد که متأسفانه همه آن‌ها ناکام ماندند و درست در زمانی که این تلاش‌های ارزنده ولی ناموفق همکارانمان در عرصه خطیر مطبوعات با شکست مواجه شد، مجوز نشریه «دوچرخه و طبیعت» با ترتیب انتشار فصل‌نامه و قطع کلاسیک رحلی اخذ شد تا بارقه امیدی باشد برای دوچرخه‌سواران و طبیعت دوستان.
حوزه های فعالیت دوچرخه و طبیعت؛ پروانه نشریه دوچرخه و طبیعت در زمینه فرهنگی، ورزشی به زبان فارسی و ترتیب انتشار فصل نامه با گستره سراسری و نوع انتشار مجله ای می باشد.

موسسین نشریه دوچرخه و طبیعت با مشاهده کمبود قابل ملاحظه رسانه های مستقل در حوزه دوچرخه سواری و طبیعت گردی با اهداف فرهنگ سازی و آموزش شهروندی، انتشار مباحث علمی و خبری اقدام به راه اندازی این نشریه نمودند.

این نشریه هیچگونه وابستگی به هیچ نهادی ندارد.
مدیر مسئول و صاحب امتیاز: علی خاکبان
قائم مقام مدیر مسئول و سردبیر: محمد مهدی خاکبان

آخرین شماره های فصلنامه دوچرخه و طبیعت

فصلنامه دوچرخه و طبیعت شماره 8

فصلنامه دوچرخه و طبیعت شماره 8

شماره : 8
تاریخ : 1397/05/15
فصلنامه دوچرخه و طبیعت شماره 6

فصلنامه دوچرخه و طبیعت شماره 6

شماره : 6
تاریخ : 1396/05/15
فصلنامه دوچرخه و طبیعت شماره 5

فصلنامه دوچرخه و طبیعت شماره 5

شماره : 5
تاریخ : 1396/02/15
فصلنامه دوچرخه و طبیعت شماره 4

فصلنامه دوچرخه و طبیعت شماره 4

شماره : 4
تاریخ : 1395/11/15
فصلنامه دوچرخه و طبیعت شماره 3

فصلنامه دوچرخه و طبیعت شماره 3

شماره : 3
تاریخ : 1395/08/15
فصلنامه دوچرخه و طبیعت شماره 2

فصلنامه دوچرخه و طبیعت شماره 2

شماره : 2
تاریخ : 1395/05/15
فصلنامه دوچرخه و طبیعت شماره 1

فصلنامه دوچرخه و طبیعت شماره 1

شماره : 1
تاریخ : 1395/02/15
ثبت نشریه در مگ لند

شما صاحب نشریه هستید ؟

با عضویت در مگ لند امکانات متنوعی را در اختیار خواهید داشت
ثبت نام ناشر
لطفا کمی صبر کنید !!